Hafif Çelik

Günümüzde evler ve binalar birçok farklı malzeme kullanılarak yapılabilmektedir. Son zamanlarda en çok tercih edilen ise yüksek mukavemetli oluşu, kolay şekillendirilebilmesi ve hafifliği nedeniyle hafif çelik malzemedir. Bu malzeme genellikle makine imalatında, otomotiv sektöründe ve inşaatlarda tercih edilir. Bir tür çelik yapı türü olan hafif çelik malzemesinin teknik özellikleri ve avantajları nelerdir?

hafif çelik

Teknik Özellikleri

Hafif çelik, düşük karbon içeriği ve diğer alaşım elementleri ile zenginleştirilerek elde edilir. 1900’lü yılların sonlarına doğru Almanya’da ortaya çıkmıştır. Esasında otomotiv ve havacılık sektöründe kullanılmak için geliştirilmiş olsa da günümüzde inşaat sektöründe yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

ORAY Prefabrik olarak geliştirdiğimiz ürünlerde TS 498 ve TS 648 olmak üzere TSE, DIN, ASTM ve ISO standart ve normları tasarımlarımızda referans oluşturmaktadır. Tüm statik hesaplar binanın kurulacağı yerin kar yükü, rüzgar yükü, deprem bilgileri, iklim şartları dikkate alınarak hafif çelik yapılar üretilmektedir. Standart üretimlerde kar yükü 90 Kg/m2 rüzgar yükü 70 Km/h dir. Taşıyıcı sistem çelik cıvata ve somun bağlantılı olduğundan defalarca söküm ve montaja uygundur. Çatı ve cephe kaplama malzemesi olarak 0,55 mm. kalınlığında 27/200 formunda hadveli trapezoidal galvanize sac veya EPS (Ekspanded Polistren) veya poliüretan dolgulu, her iki yüzeyi 0.55 mm kalınlığında Ral 9002 renginde elektrostatik toz boyalı, hadveli galvanize sac kullanılabilir.

Hafif çelik ile yapısal çelik farkı nedir? Yapısal çelik, hafif çelike göre daha ağır bir malzemedir. Genellikle 2-3 katlı binalara kadar hafif çelik kullanılabilirken, 3 ve daha fazla katlı yapılarda ağırlığı sebebiyle yapısal çelik tercih edilmektedir. Kullanılan çeliğin dayanıklılığı ve kalitesi açısından herhangi bir fark yokken taşıma kapasitesine bağlı olarak çelik profillerin kalınlıkları ve bükülme şekilleri değişebilmektedir.

Hafif Çelik Kontrüksiyon Fotoğrafları

ORAY Prefabrik olarak üretimini ve kurulumunu yapmış olduğumuz bazı hafif çelik çözümlerimiz fotoğraflardaki gibidir.

Avantajları

Bütçe dostu olması en önemli avantajlarından birisidir. Oldukça ucuz maliyetli yapılar elde edilebilir. Ucuz olmasının yanında inorganik olması bu ürünlere ayrı bir değer katar. Çatlamaz, esneme yapmaz ve çürümezler. Soğuk şekillendirme işlemi kullanılarak yapıldığı için hem sıcak şekillendirme ile yapılanlara göre maliyeti düşüktür, hem de daha iyi bir boyutsal kararlılığa sahiptir. Yük taşıma kapasiteleri ağırlıklarına göre çok yüksektir. Bu nedenle depreme dayanıklı yapılar olup deprem kuşağında bulunan şehirlerimizde son yıllarda ağırlıklı olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Hafif ve dayanıklı olmasının yanında kolayca kurulabilmesi, deri dönüşüme müsait olması ve az malzeme kullanılarak çevreye duyarlı olması hafif çelik yapıların her geçen gün daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Kullanım Alanları

• Şantiye Hangar
• Atölye veya Depoları
• Üretim Tesisleri
• Helikopter Hangarları
• Hayvan Barınakları
• Garajlar
• Spor Tesisleri

DETAYLI BİLGİ ALMAK İSTEMEZ MİSİNİZ?

Prefabrik yapı (bina, konteyner, hafif çelik yapı, konut, hangar ve GSM konteyneri) hakkında sitemizde cevabını bulamadığınız sorular için bizimle hemen irtibat kurabilirsiniz.

TOP